Najnowsze

  • 27 listopada 2020
  • wyświetleń: 7230

Czego nie obejmuje ubezpieczenie OC? 4 przykłady

Materiał partnera:

Choć ubezpieczenie OC jest niezwykle ważne, a z tego względu także obowiązkowe, to nie jest ubezpieczeniem uniwersalnym, które zadziała w każdej sytuacji, która spotka nas na drodze. Mimo że obejmuje szeroki wachlarz zdarzeń - poza standardowymi szkodami w ruchu są to także szkody podczas wsiadania, wysiadania, parkowania pojazdu, postoju - to ubezpieczenie OC ma też pewne ograniczenia. Dlatego wielu kierowców decyduje się na zakup dodatkowych polis i rozszerzeń - tym bardziej że potencjalne straty znacznie przewyższają wysokość składek. Co dokładnie obejmuje OC, a czego nie? Wyjaśniamy.

Czego nie obejmuje ubezpieczenie OC? 4 przykłady


Ubezpieczenie OC - co obejmuje?



Zanim przejdziemy do tego, czego nie obejmuje ubezpieczenie OC, wyjaśnijmy, jaki jest jego zakres. Pomoże nam to lepiej zrozumieć, dlaczego w niektórych sytuacjach OC nie zadziała.

Co obejmuje OC? OC to skrót od słów "odpowiedzialność cywilna". Jest to polisa, która chroni innych uczestników ruchu w razie, gdy wyrządzimy im szkodę. Jeśli doprowadzimy do kolizji i uszkodzimy czyjeś auto, odszkodowanie zostanie wypłacone tej osobie z naszego OC. Jeśli zarysujemy czyjś samochód na parkingu, odszkodowanie pójdzie z naszego OC. Jeśli kogoś potrącimy, w wyniku czego osoba ta dozna uszczerbku na zdrowiu, dzięki temu, że my mamy ważne OC, otrzyma ona świadczenie.

Łatwo więc zauważyć, że nasze ubezpieczenie OC chroni innych uczestników ruchu.

Ubezpieczenie OC - czego nie obejmuje



Są jednak sytuacje na drodze, w których, mimo iż ponosimy odpowiedzialność za wyrządzone szkody w drugim pojeździe, nie będą one mogły być pokryte z naszego OC. Jakie to przypadki? Podajemy poniżej 4 przykłady.

Szkody polegające na uszkodzeniu lub utracie własnego mienia



Wielu z nas ma więcej niż jedno auto, niektórzy z nas mają także inne pojazdy, jak motocykl. Każdy z nich musi mieć ważną polisę OC - jeśli o tym zapomnimy, grozi nam kara za brak OC. Co się stanie, jeśli jednym z naszych pojazdów doprowadzimy do zniszczenia albo utraty drugiego? To wcale nie tak nieprawdopodobny scenariusz.

Wyobraźmy sobie, że wszystkie pojazdy stoją na jednym podwórzu. Podczas cofania jednym autem, drugie zostaje uszkodzone. Co więcej, kierowcą może być nawet ktoś inny, na przykład nasz dorosły syn. Fakt ten reguluje art. 38 ust. 1 ustawy o ubezpieczeniach obowiązkowych, UFG i PBUK, który stanowi, że zakład ubezpieczeń nie odpowiada za szkody polegające na uszkodzeniu mienia wyrządzone posiadaczowi pojazdu mechanicznego przez kierowcę.

Szkoda w rzeczach przewożonych za opłatą



Jeśli przewozimy coś za opłatą i dojdzie do zniszczenia bądź utraty tej rzeczy, osoba, która zleciła nam przewóz, domagać się będzie zwrotu wartości tego przedmiotu. Jednakże nie może tego robić w ramach polisy OC pojazdu, którym przedmiot ten był przewożony. My, jako przewoźnik, nie jesteśmy więc chronieni przez OC i będziemy musieli zwrócić pieniądze z własnej kieszeni, chyba że mamy odpowiednie, dedykowane takim sytuacjom ubezpieczenie. Wszelkie roszczenia poszkodowanego zgłaszane mogą być więc na podstawie przepisów ustawy Prawo przewozowe, a nie w ramach ubezpieczenia OC pojazdu.

Szkody polegające na skażeniu środowiska



Czasem to, co przewozimy, nie jest bezpieczne, na przykład dla środowiska. Jedną ze szkód, której nie obejmuje ubezpieczenie OC, jest zniszczenie lub skażenie środowiska. Do takiego zdarzenia może zajść, jeśli niebezpieczna substancja, którą przewozimy, wycieknie z auta. Wartość szkody może być naprawdę duża, dlatego też ubezpieczyciele wyłączeni są z odpowiedzialności za tego typu zdarzenia w ramach zwykłej polisy OC pojazdu.

Utrata biżuterii lub gotówki



Kolejny przykład tego, czego nie obejmuje ubezpieczenie OC, to sytuacja utraty biżuterii, gotówki lub papierów wartościowych w wyniku zdarzenia drogowego. Zapis wykluczający takie roszczenia ma za zadanie przede wszystkim chronić ubezpieczycieli przed ponoszeniem często ogromnych kosztów odszkodowań za przedmioty cenne czy unikatowe. Warto jednak podkreślić, że zgodnie z orzecznictwem Sądu Najwyższego z dnia 16.08.1977 r. (sygn. akt: I CR 268/77) wyłączenie to nie odnosi się do zegarka. Dlaczego? Uznano bowiem, że nadrzędną funkcją zegarka jest mierzenie czasu, a więc jest to funkcja użytkowa, a nie ozdobna.

OC to nie wszystko



Ubezpieczenie OC powinno dla kierowców stanowić punkt wyjścia do kompleksowego ubezpieczenia samochodu i zakupu kolejnych polis i rozszerzeń. Zazwyczaj dość tanie OC warto uzupełnić przede wszystkim o ubezpieczenie AC, które umożliwia otrzymanie odszkodowania w sytuacji kradzieży czy zniszczenia naszego auta. Dodatkowo na rynku dostępnych jest wiele innych rozszerzeń polisy chroniących od konkretnych zdarzeń. A jeśli zastanawiamy się, czy to się opłaca i czy składka za bardziej kompleksową polisę nie jest dla nas zbyt wysoka, warto przede wszystkim przekalkulować to, ile możemy stracić, jeśli zakupimy jedynie OC.